Poznávání hub snad nikdy nebylo lákavější!
Vůně pozdního léta už odeznívá a o slovo se hlásí podzim. Zbarvené listy a vůně hub, která se line z lesa a láká nás na procházku. Nejmenší, malé i větší děti, ti všichni se mohou stát vášnivými houbaři.
A když se vrátíte domů do tepla, můžete vyzkoušet některou z aktivit, které jsme pro vás připravili.
Pokud byste se rádi dozvěděli o houbách mnohem více a hledáte další zajímavé knihy a materiály, přečtěte si článek K tématu: Houby. Přejeme vám příjemně strávený čas a ať rostou!
Jak na houby s nejmenšími houbaři (1–4 roky)?
Čas v lese, hledání a zkoumání přírodnin bývá velkou zábavou nejmenších dětí. Pro společný čas s vašimi malými objeviteli, od těch maličkých do cca 4 let, jsme připravili aktivity k prohlížení a čtení knih, tvoření a poznávání podzimní přírody.
Vybrané knihy a materiály jsou součástí knižního balíku Nejmenší houbař.
Za houbami do lesa
Vyrazte do lesa a objevujte jeho vůni, barvu a chutě. Vezměte s sebou svého oblíbeného panáčka nebo jinou hračku. Uvidíte, co s nimi v lese nového zažijete.
Hledání hub
Když je venku nevlídno a vy byste raději zůstali doma, můžete zkusit hledat houby i uvnitř. Pro hledání můžete použít dřevěné houby anebo pokud nemáte dřevěné, vyrobte si houby z kartonu. Šťastný lov!
Povídání s Matyldou na houbách
Přečtěte si miniknížečku na Matylda na houbách a povídejte si společně s dětmi: Kam bychom mohli vyrazit na houby? Kde myslíš, že rostou houby? Pokud jste už na houbách byli, vyprávějte si, co jste zažili.
Houby podle obrázků
Najděte si v knížce Matylda na houbách několik různých hub, nebo si je vyhledejte na obrázcích v atlasu a pomocí modelíny si houby s dětmi vyrobte. Z procházky si přineste přírodniny a váš domácí les s houbami je na světě.
Jak houby vypadají?
Když najdete houbu, ukažte si spolu s Matyldou, kde má houba nohu (třeň), kloubouk a další části houby. Řekněte si, podle čeho většinou poznáme jedlé a nejedlé houby. Houby nakreslete a nechte děti, ať nejedlým houbám doplňují tečky a jedlým čárky.
Houbové obtisky
Vyzkoušejte jednoduchou grafickou techniku – přeložte čtvrtku na půl a namalujte černým fixem obrys houby tak, aby jedna půlka houby byla na jedné straně přeložení a druhá na té druhé. Ukažte dítěti, kterou polovinu může vybarvit barvou – například štětcem, prsty nebo ustřiženou houbičkou. Pak papír v ohnutí přeložte a podívejte se, jak vám vznikla druhá polovina houby.
Houbová vkládačka
Vytvořte si doma jednoduchou vkládačku. Houby (ty pravé, dřevěné nebo vystřižené z kartonu) obkreslete na čtvrtku a pak zkuste pro každou najít její místo.
Houbové tiskátko
Vyrobte si houbové tiskátko například pomocí dřevěných houbových tvarů a mosgumy (pěnovky). Pořídíte ji v v papírnictví. Na velký papír si namalujte les a tiskejte. Uvidíte, jak les obživne různorodými barvami.
Houbový panáček
Nakreslete si houbu, s dětmi ji ozdobte a vystřihněte. Z druhé strany připevněte špejli a houbový panáček je na světě. Vezměte ho na procházku nebo si zahrajte divadlo.
Malí houbaři bývají velmi dobrými sběrači (4–6 let)!
Stopovačky a hledání malých i velkých pokladů patří mezi často oblíbené aktivity předškolních dětí, i proto řada z nich tak ráda chodí sbírat houby. Vybrali jsme pro vás aktivity, při kterých můžete s dětmi objevovat svět hub zábavně a tvořivě. Vybrané knihy a materiály jsou součástí knižního balíku Malý houbař.
Kolik druhů hub dnes najdu?
Vyrazte do lesa na houby a vezměte si s sebou některý z klíčů k určování hub. Spočítejte si, kolik druhů hub jste našli. Podaří se vám najít všechny houby z klíče?
Badatelský úkol
Co se děje s houbami, když se usuší? Nasbírané houby několik dní pozorujte a povídejte si, co se s nimi při usychání děje. Dokážete vysvětlit proč?
Jedlé a nejedlé
Kolik znáte jedlých a kolik nejedlých hub? Na plakátu hub určete, které houby jsou jedlé a které nejedlé. Podle čeho je často poznáme?
Verše o houbách
Přečtěte si knížku Říkanky na houby. Povídejte si s dětmi o tom, jak se jim líbila. Možná vás rovnou napadly i další verše. Máte doma nějakou další knihu, kde jsou říkanky nebo poezie? Pokud ji máte rádi, pojďte si ji rovnou přečíst. V Říkankách na houby se říká: “Drápy, zuby, ač jí schází, smrt přichystá zatím v mlází.” Přemýšlejte, proč se tu mluví o zubech a drápech. A víte, co je to mlází?
Názvy hub
Kdo to byl svatý Václav? Jmenují se houby václavky po něm? Co ucítíte, když přičichnete k hadovce smrduté? A proč se jeden z hřibů jmenuje hřib satan? Povídejte si o názvech hub a přemýšlejte, proč takové názvy houby získaly.
Řez houbou
Když najdeme houby, obvykle je doma nakrájíme na malé plátky nebo kousky a vaříme z nich nějakou dobrotu. Zkusme to tentokrát jinak. Přineste si z lesa různé druhy hub, zkuste i ty méně obvyklé (například pýchavku, choroš nebo pestřec) a rozřízněte je napůl. Pozorujte, jak houby uvnitř vypadají a v čem se od sebe liší.
Houbová dobrota
Přečtěte si miniknížku Matylda na houbách a povídejte si o tom, kdy naposledy jste byli na houbách. Co dobrého jste z nasbíraných hub uvařili? A jaký je váš oblíbený houbový pokrm? Pokud máte chuť, pojďte si jej rovnou uvařit.
Houbohra
Kdo přejde Houboles a dorazí až na nádraží? Zahrajte si deskovou Houbohru. Zkuste určit, jaké houby jsou na hře vyobrazené. Poznáte všechny? A už jste některé z nich v lese našli?
Obrázky z výtrusnic
Nasbírejte si různé druhy hub (s tečkami i s lupeny), ulomte jim nohu a položte je na bílou čtvrtku. Nechte několik hodin ležet a poté uvidíte, co se stane. Houbové obrázky můžete ozdobit podle vaší představy.
Malované houby
Dřevěné houby nebo houby vyrobené z kartonu vyzdobte tak, aby vypadaly co nejvíce reálně. Pomocí skutečných hub nebo zobrazených v atlasu zjistěte, jak ve skutečnosti vypadají, a zkuste je pomocí fixů nebo pastelek co nejpřesněji vybarvit. Houby můžete použít k podzimní domácí výzdobě.
O přírodě a houbách pro velké houbaře (6+).
Při hledání, zkoumání a zpracování hub se můžeme dozvědět mnoho zajímavostí nejen o houbách. Pokud máte doma starší objevitele s láskou k přírodě, zkuste s nimi aktivity na houby, které jsme pro vás připravili.
Vybrané knihy a materiály jsou součástí knižního balíku Velký houbař.
Najdu všechny houby
Vyrazte na houby a vezměte si s sebou některý z klíčů k určování hub. Zkuste najít všechny vyobrazené houby a přečíst si informace o nich. Potkali jste nějaké houby, které nejsou v klíči? Vytvořte si vlastní kartičku a doplňte ji k ostatním.
Kdo si pochutná na houbách
Kromě lidí, si na houbách pochutnávají také různí živočichové. Houby jsou tak součástí potravinového řetězce zvířat. Zjistěte, komu houby chutnají (například zajícům) a kdo pak jí je (například liška). Pomocí kelímků od jogurtu si vyrobte jednoduchý potravní řetězec. Na každý kelímek si nalepte jeden obrázek a skládáním na sebe znázorněte, kdo koho sežere. Tento potravní řetězec můžete rozšiřovat o mnoho dalších druhů potravy.
Houbové otázky
Proč jsou některé houby jedovaté? A proč některé druhy hub rostou na ztrouchnivělém dřevě nebo poblíž? Zjistěte si odpovědi na tyto otázky například v knížce Houby – Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení. Přemýšlejte, jaké další informace byste o houbách rádi zjistili, a hledejte odpovědi.
Co se skrývá pod kloboukem
Obvykle se říká, že houby mají rourky (tečky) a lupeny (čárky), ale slyšeli jste, že některé mají také lištny nebo ostny? Podívejte se houbám pod klobouk a skutečné houby nebo houby na obrázku si zkuste roztřídit právě podle toho, jak zespodu vypadají. Více se o těle houby dozvíte například v knížce: Houby – Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení.
Léčebné houby
Řada hub má i léčebné účinky. Nejznámější z nich je jistě penicilin, který v roce 1928 objevil skotský bakteriolog Alexander Fleming. Povídejte si o tom, co jsou to bakterie a jaký význam pro zdraví lidí měl objev antibiotik. Můžete se také podívat na mini pořady České televize o Alexanderu Flemingovi nebo na pořad Lovci záhad Skládáme se z bakterií?
Houbové recepty
Máte rádi houby v košíku i na talíři? Uvařte si nebo upečte něco dobrého. Je libo Omeleta s hříbky nebo Lahodný koláč? V knížce Houby – Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení najdete hned několik receptů.
Domácí atlas hub
Inspirujte se sešitem Můj atlas hub a vytvořte si vlastní leporelo nebo sešit. Obrázky hub, vytištěné nebo nakreslené, si nalepte na jednotlivé stránky a vytvořte si vlastní atlas nebo vymyslete houbový příběh. Způsob může být velmi různý, podle schopností a zájmu dětí. Někdo si rád vytvoří celý atlas sám, některé děti budou potřebovat s jednotlivými kroky pomoci.
Houbové pexeso
Zahrajte si pexeso s houbami. Podaří se vám zapamatovat názvy všech zobrazených hub? Pokud nemáte houbové pexeso, zkuste si jej vyrobit nebo si zahrajte jiné, které máte oblíbené.
Houbová brož
Z barevných textilních filců nebo látky si vystřihněte obrys hub. K sobě je připevněte pomocí lepidla nebo je sešijte bavlnkou. Můžete si je také dozdobit fixem na textil. Ze zadní strany propíchněte spínací špendlík a houbovou brož máte hotovou.
Různé hřiby
Lidé pojmenovali po houbách, především hřibech, různé další věci a místa, která houby připomínají (skalní hřib, hříbek na látání ponožek, atomový hřib). Vysvětlete si, o jaké věci se jedná, a zkuste společně přemýšlet, jestli znáte nějaká další houbová označení.