Vyrazit s knihou ven a nechat se jí inspirovat k hraní, tvoření i povídání
První jarní rostliny vystrkují na povrch své zelené lístky, dny se prodlužují a příroda nás láká ven. O knihách, které táhnou ven, jsme psali v předchozím článku Online magazínu, jeho součástí byly i první tipy na aktivity, které můžete s knihami podniknout. V tomto článku jsme navázali na tento obsáhlý výběr knih a materiálů a připravili jsme pro vás dalších třicet aktivit pro děti od nejmenších čtenářů až po ty největší. Věříme, že vám aktivity společný čas s dětmi obohatí.
Chodíme ven s knihou s nejmenšími čtenáři (2–4 roky)
Kdo se hemží na louce?
Jakmile se příroda probudí ze zimního spánku, na louce se to začne hemžit nejrůznějšími druhy. Jedním z nich je i Tuze hladová housenka, úžasná krásná knížka pro nejmenší čtenáře. Podívejte se pod stébla trávy, co skrývají. Můžete použít lupu. Vytvořte si s dětmi svoji vlastní louku na velkém papíře nebo balicím papíru. Malujte pomocí prstových barev, obtiskávejte nebo použijte jinou oblíbenou techniku.
Barevné ovoce
Tuze hladová housenka si v knížce pochutnává na nejrůznějším ovoci. Připravte dětem jednoduchou aktivitu a chutnou svačinku zároveň. Vyberte např. pět druhů ovoce, připravte si jejich obrázky a stejné druhy připravte i nakrájené k jídlu. Nechte děti ochutnávat a přiřazovat, které ovoce patří ke kterému obrázku.
Tuze hladová housenka je také jednou z šesti krásných knih v knižním balíku Moje první knížky.
Výlet do lesa s Malým Medvědem
Malý Medvěd se v krásné knížce Markéty Kotkové Cesta Malého Medvěda vydává na svou dobrodružnou výpravu. Připraví si věci, sbalí si batůžek, věci, které bude potřebovat, i ty, které má rád, a vyrazí. Vydejte se také na cestu a zkuste si cestou připravit šipkovanou stopovačku. Např. pomocí klacíků, šišek nebo kamenů vyznačte cestu pro další výletníky.
Malované škvorovníky
Malí tvorové, kteří se hemží jarní přírodou, také často hledají místo, kde by se uhnízdili. A když jim nabídneme vhodný prostor, můžeme je za odměnu pozorovat. Připravte si hliněné květináče a zvenku je pomalujte barvami. Když je květináč zaschlý, obraťte ho dnem vzhůru a přivažte provaz k zavěšení. Dovnitř připravte náplň ze suché trávy, slámy, malých větviček a květináč naplňte. Zavěste jej pak na strom a nechte malé tvory nastěhovat se. I nejmenší děti tak mohou vytvořit krásnou a užitečnou ozdobu vaší blízké přírody. O hmyzu a broucích si můžete přečíst například v krásné knize Hravouka.
Co to svítí na obloze?
Když jsou noci jasné, můžeme i s malými dětmi pozorovat, co se po setmění objevuje na obloze. Stejně jako myška v knížce Jak myška snědla měsíc. Kulatý měsíc a spousty hvězd si můžete také jednoduše vyrobit. Do kartonu udělejte díry podle tvaru a počtu, který chcete vidět, a jen co se setmí, vezměte baterku a dírky prosvěcujte. Váš vlastní měsíc a hvězdy se hned objeví.
Dobroty přímo z vlastního záhonku
Co takhle si vypěstovat vlastní mrkev, ředkvičku, polníček nebo špenát? A co to zkusit všechno dohromady? Jůlinka z jedlé zahrádky se do takové zahrádky pustila, a jak se jí to skvěle dařilo, o tom se můžete sami v knížce přesvědčit. Pomozte dětem vytvořit jejich vlastní záhonek nebo velký truhlík a vysejte semínka různých druhů. Můžete zkusit rovnou celou zeleninovou polykulturu a spolu s dětmi pozorovat, jaká zelenina se vyklube jako první.
Velký jako čáp!
V jarní přírodě se objevuje i spousta ptáků, kteří odletěli na zimu do tepla a teď se vracejí. Někteří jsou malí a jiní velcí, jako například Čáp, který je hrdinou stejnojmenné knížky o jaru. Zahrajte si s dětmi jednoduchou hru, při které si čáp potřebuje ulovit něco k snědku. Nejprve si rozmyslete, co by to tak mohlo být… Třeba žáby? Hru můžete hrát venku (“žáby” budou např. šišky) nebo uvnitř, kde budou potravou např. míčky nebo srolované ponožky. Z rukou si udělejte dlouhý zobák, jako má čáp, a pomocí tohoto “zobáku” zkuste posbírat všechno “jídlo”. Podaří se vám to i s dlouhým zobákem? A co kdyby přiletěl jiný ptáček, s menším zobáčkem? Uzvedl by taky takovou kořist?
Obtisknutí motýli
V knížce Ó, ó, ó vajíčko! jsou hlavními postavami skuteční malí živočichové, jako například brouci, včely a motýli. Zkuste si doma krásné jarní motýly vytvořit. Připravte si čtvrtku o velikosti A4 nebo A5 podle toho, jak chcete mít motýla velikého, přeložte ji uprostřed a na jednu stranu nakreslete obrys motýla. Nechte dítě půlku motýla vymalovat prstovými nebo vodovými barvami, a když je vybarveno, přeložte papír a obtiskněte motýla na prázdnou stranu. K malování si můžete pustit i skvělé CD, které je součástí knihy.
Koho jsme cestou potkali?
Houseňák Pepík ve veršované knížce Ó, ó, ó vajíčko! jde dlouhou cestou za svou nevěstou. Potkává mnoho různých malých živočichů. Vytvořte si také takovou cestu nebo bludiště. Můžete venku v trávě, z klacíků, hlíny nebo si jej namalujte na papír. A pak vyrazte. Cestu mohou proběhnout vyrobení hmyzáci nebo i projet oblíbená auta nebo plyšáci.
Oblíbené místo
Vycházka na místo, které je již známé, a znovu a znovu poznávat, jak se místo mění v průběhu dní, týdnů i ročních období. Takové výlety podniká paní Jezevcová a kocourek Lulu v knize Horská cesta. Možná tento typ výletů neděláme zas tak často, ale naši nejmenší čtenáři je mají často velmi rádi. Vyberte si místo, které máte blízko, a vyrazte na něj opakovaně. Pozorujte a povídejte si s dětmi o tom, jak se místo mění. Místo si vyfotografujte a noste si domů poklady, které jste po cestě našli.
Vyrážíme s knihou ven s malými čtenáři (4–7)
Větvičkové nebo listové pexeso
V parku, v lese nebo na loukách můžeme najít různé druhy stromů. Některé z nich podrobněji představuje kniha Kdo roste v parku. Vyrazte do přírody, teď na jaře najdete na stromech spíš větve, a později i listy. U větvičkového pexesa si nasbírejte pro začátek např. 5 dvojic větví. Doma si je nalepte na karton, a můžete hrát. Stříhejte větve jen tam, kde stromy nebo keře neohrozíte. Např. tam, kde se větve a stromy stříhají nebo jsou už velké. U listového pexesa nasbírejte listy z např. deseti druhů stromů a vyrobte si doma listové pexeso.
Kým budu, až vyrostu?
Malý zelený stromeček v knížce Kdo roste v parku hledá, jak bude vypadat, až bude velký. A co myslíte vy? Jak budete vypadat, až vyrostete? Můžete si nakreslit svoji podobiznu a vymyslet, kým budete, až vyrostete. Můžete také přemýšlet, jací byste chtěli být. Co byste chtěli umět, jak se chovat? Podívejte se také, jak naopak vypadali vaši rodiče a prarodiče, když byli mladší.
Cukrové lákadlo
Mravenci jsou fascinující malá stvoření, která stojí zato poznávat. Do jejich světa nás zve i knížka Minimax a mravenec aneb Jeden den v říši hmyzu. Jedním ze způsobů, jak je pozorovat, když si pochutnávají, je připravit jim cukrovou cestičku. Rozpusťte cukr ve vlažné vodě a vytvořte silný sladký nálev. Vezměte si papír a v blízkosti mravenců namalujte na papír cukrovou cestičku. Vyčkejte na první mlsné návštěvníky a zblízka je pozorujte.
Zahradní koláž
V knize Zuza v zahradách používá výtvarnice Andrea Tachezy techniku koláže. Díky ní vznikají originální obrazy zahrad, ve kterých figurují fotografie lidí a věcí, obtisky i různými technikami kreslené obrázky. Vytvořte si vlastní zahradu, park nebo les technikou koláže a nechejte svou fantazii vytvořit vaše originální místo.
Bosochodá stezka
Vyrazte bosí do přírody, jak vybízí knížka Auto z pralesa, a všímejte si malých drobností, které se pod vašima nohama objeví. Vytvořte si také vlastní bosochodou stezku. Nasbírejte si kameny, šišky, jehličí, kůru, listy a další přírodniny a poskládejte je za sebe do chodníčku. Procházejte se bosky a pozorujte, jaké jsou v jednotlivých přírodninách rozdíly.
Hliněné tvoření
Pokud vás baví modelování, určitě si s dětmi vyzkoušejte tvoření z pravé přírodní hlíny. Pokud máte možnost, věnujte výběru hlíny čas a najděte si takovou, která bude dobře držet tvar (ideální je jílovitá hlína). O hlíně a jejích vlastnostech se můžete dozvědět více v zajímavé knize Keramika pro život s přírodou. Z hlíny můžete modelovat například hliněné kuličky, které po vyschnutí můžete barvit akrylovými barvami, a zahrát si pak cvrnkanou nebo vytvořit přírodní kuličkodráhu. Nebo si můžete vlastní vyrobit hmyzí hotel. Hlína po vyschnutí drží, a když nepřijde do kontaktu s vodou, tak je možné výrobky dále používat.
Jak to žije ve vodě?
Vyrazte s Jitřenkou/Filípkem k potůčku nebo rybníku a pozorujte, jak to tam žije. Ideálním pomocníkem je síťka planktonka, lupa v lahvi nebo kukátko do vody. Návod na jejich výrobu najdete například na skvělém portálu Učíme se venku. S jejich pomocí uvidíte, jak to ve vodě žije.
Rodinné letokruhy
Na cestách do přírody se vám jistě bude hodit řada nápadů z knihy Hravouka, která je zábavnou encyklopedií o přírodě pro děti i rodiče. S její pomocí se dozvíte o přírodě spoustu zajímavých informací a zároveň vás inspiruje konkrétními aktivitami. Jednou z nich může být například určování stáří stromů podle letokruhů. Do každého letokruhu (světlý i tmavý kruh) si můžete zapíchnout špendlíky, počítání pak bude jednodušší.
Doma můžete navázat s malováním vašich rodinných letokruhů. Na velký papír si nakreslete tolik letokruhů, kolik je vám let, a porovnejte mezi jednotlivými rodinnými příslušníky, jak jsou vaše „stromy“ široké.
Příběh vašeho skřítka
Pohádkový příběh Poklad starého brouka vypráví o lesních bytostech. Vyrazte ven a z přírodnin si postavte vlastního skřítka nebo rovnou celou rodinu a obydlí. Vymyslete si také jeho příběh.
Venkovní počítání
Příroda je plná drobností, které mohou inspirovat k venkovnímu počítání. Hned několik skvělých nápadů najdete v knize Jedna dvě v lese. Vytvořte si svoje vlastní matematické pomůcky, např. si napište čísla na kameny, nasbírejte si kaštany, ořechy, větvičky nebo květy rostlin, porovnávejte, kterých je víc a kterých míň, přiřazujte počet k číslicím. Aktivitu spojte s běhačkou, kdy je potřeba všechny lesní plody nejdříve nasbírat.
Poznáváme svět venku s knihou a s velkými čtenáři (7+)
Kácení a zalesňování
Kniha Muž, který sázel stromy inspirovala k výsadbě stromů, obnově krajiny a tématu ochrany přírody mnoho lidí po celém světě.
Povídejte si s dětmi o tom, k čemu jsou dobré stromy. Jak fungují? A proč se říká, že jsou plícemi planety? Co my, lidé, v dnešní době děláme nebo naopak neděláme, aby byla příroda zachována? Informace můžete získat například na stránkách sdružení Arnika.
K tomuto tématu si také můžete pustit např. inspirativní dokument Život na naší planetě od britského přírodovědce Davida Attenborougha.
Jak se sází stromy?
Aby se vysazený strom mohl dobře uchytit a růst, to někdy není jen tak. Inspirujte se hrdinou knihy Muž, který sázel stromy, zjistěte, co všechno je potřeba k výsadbě stromů, a zkuste si strom vysadit i ve vašem okolí.
O výsadbě ovocných stromů se můžete dozvědět například na blogu Potulného sadaře.
Můžete se přidat i k některým z veřejných projektů, např. Sázíme budoucnost.
Zapamatuj si a běž
Kniha Jedna dvě v lese je plná skvělých nápadů na počítání a procvičování logiky v přírodě. Vyzkoušejte si jednoduchou běhací hru.
Dva hráči nebo dvě skupiny hráčů se od sebe vzdálí, např. na vzdálenost třiceti kroků (záleží na terénu). Obě strany si připraví z větví čtvercovou síť o velikosti 4×4 polí. Velikost polí záleží na prostoru, např. 15 cm na jedno pole. Hráč, který začíná, umístí do polí vždy jeden druh přírodnin (např. list, dva překřížené klacíky, kůru). Když je obsah čtverců připraven, dá znamení druhému hráči a ten vybíhá. Když doběhne ke čtvercové síti, snaží se zapamatovat si, kde jsou které přírodniny. Běží pak zpět, cestou hledá přírodniny, které potřebuje, a snaží se je do své čtvercové sítě umístit na stejné místo, jako viděl u spoluhráče. Běžet může tolikrát, kolikrát potřebuje, a když má hotovo, umístění přírodnin spoluhráči společně zkontrolují. Hru lze hrát i ve skupině nebo ve více skupinách dětí.
Vlastní odznak
O životě ve společenství dalších tvorů, ale i o poznání sebe sama vypráví dobrodružná kniha Prvorozený. Odehrává se v prostředí Yellowstonského národního parku. Zjistěte si o národních parcích více informací. Doporučujeme například krásnou velkoformátovou knihu Cesta do divočiny. Své zkoumání můžete také zacílit postupně na jednotlivé země, např. začít s českými národními parky.
Tato kniha nás inspirovala ještě k další aktivitě: Představte si, že sami vyrážíte na dobrodružnou expedici, možná právě do některého z parků, balíte si s sebou potřebné věci a kromě toho máte za úkol vytvořit si vlastní odznak, podle kterého vás ostatní identifikují. Je na něm místo pro tři slova nebo obrázky věcí, které jsou pro vás typické, které vás vystihují. Než budete vyrážet na vaši další výpravu, odznak si vytvořte.
Kdybych já žil na stromě, tak …
Obsáhlá a jedinečná kniha Tobiáš Lolness se celá odehrává na stromě. V příběhu naleznete mnoho velmi silných témat, o kterých si dál můžete povídat, třeba cestou na výletě (vztahy mezi lidmi, totalitní režim, populistické jednání nebo nerovné postavení ve společnosti). Zkuste si i vy vymyslet a třeba i sepsat vlastní příběh. Představte si, že žijete na stromě, kde probíhá celý váš život. Jak takový strom bude vypadat a co se na něm bude odehrávat?
Rufus zálesák
Rufus zálesák vás vytáhne na nejednu výpravu do přírody. Ať už jste zvyklí tábořit pravidelně nebo se chystáte na svou první cestu, inspirujte se Rufusovými zážitky a naplánujte si výpravu podle svých představ. Zkuste na ni vyrazit s co nejméně věcmi a pokusit se tábořit co nejvíce v souladu s přírodou.
Filtrace vody
Na výpravě či výletě je nejdůležitější dostatek pitné vody. To ví i Rufus zálesák, který vám v poradí, jak vodu přefiltrovat. Vyzkoušejte si také jednoduchý pokus s filtrací vody skrz písek. Nebo vaření v přírodě…
Bez domova
Silný příběh Tondy a jeho rodiny v knize Sydney vypráví o jejich složité rodinné situaci. Vyprávění je plné silných momentů, které vybízí k zamyšlení. Část příběhu Tonda žije venku, protože se doma nedá žít. Ve vašem okolí žijí jistě také lidé, kteří z různých důvodů žijí v provizorních obydlích venku. Povídejte si s dětmi o tématu bezdomovectví. Informace získáte například u organizací, které lidem bez domova pomáhají, např. Jako doma a Armáda spásy. Se staršími dětmi si můžete pustit také krátké tematické dokumenty série Bez domova nebo dokument Můj stan, můj hrad.
Jaké mraky plují po obloze
Při odpočinku v trávě koukněte na nebe a pozorujte, jaké mraky se po nebi pohybují. Inspirujte se knihou Venku a svá pozorování opakujte. Postupně zjistíte, jak rozdílné mraky se na nebi vyskytují. Pomocníkem při jejich určování vám může být například plakát Cirrus? Cumulus? Stratus? projektu Učíme se venku nebo kapesní atlas Oblaka. Mraky můžete také fotografovat a vytvořit si tak svůj vlastní atlas mraků.
K čemu mají stromy kořeny?
Při listování knihou Venku nás napadá řada otázek, jak některé přírodní procesy fungují. Například k čemu jsou kořeny stromů a jak fungují? Vyberte si vlastní badatelský úkol a zjistěte o tématu, které vás zajímá, co nejvíce informací. Můžete pak uspořádat vlastní přírodovědnou přednášku.